W rejonie Poddębic szereg lokalnych przystanków autobusowych został ozdobiony malunkami nawiązującymi do miejscowego folkloru. Województwo łódzkie zaprezentowało kolejne charakterystyczne wiaty i zapowiada dalszą rozbudowę wyjątkowej galerii sztuki. Jednym z pomysłów na obejrzenie wszystkich jej eksponatów ma być wycieczka rowerowa.
Na naszych łamach opisywaliśmy już nietuzinkową galerię sztuki o nazwie Folkowe przystanki. Fundacja Tu Brzoza oraz samorząd województwa łódzkiego umieszczają na lokalnych przystankach autobusowych, które dotychczas pozostawały zaniedbane, malunki nawiązujące do regionalnego folkloru. Pomysłodawcą i kuratorem ekspozycji jest Basia Gortat. – Dzieła mają zachwycać mieszkańców i turystów – podkreśla Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.
Odniesienia do klasyków polskiego malarstwa
W kończącym się 2024 r. nietypowa wystawa wzbogaciła się o cztery nowe eksponaty. Jednym z najnowszych przystanków przekształconych w dzieło sztuki jest ten znajdujący się we wsi Księże Młyny w gminie Pęczniew. Autorem obrazu, który wpisuje się w miejscową przestrzeń, jest Sylwester Stabryła z Sanoka.
– Stabryła stworzył wyjątkową kompozycję inspirowaną tryptykiem „Muzyka” Jacka Malczewskiego z 1906 r. Obraz ten, nawiązujący do tradycji malarstwa Młodej Polski, idealnie wpisuje się w klimat miejskich potańcówek i malowniczych pejzaży, jakie można spotkać w Księżych Młynach – opisuje UMWŁ. Również malowidło na przystanku nosi nazwę „Muzyka”. W ostatnich tygodniach zaprezentowane zostały także przystanki „Bukiet wdzięczności” i „Powrót od rzeki”, oba w Piaskach (gmina Świnice Warckie)
Ekspozycja w północno-zachodniej części regionu
– Dotychczas otwarto 18 przystanków – poinformował nas w połowie grudnia Wydział Prawno-Organizacyjny UMWŁ. Zapowiedział jednocześnie, że niebawem zakończą się prace w kolejnej, dziewiętnastej już lokalizacji. Galeria objęła szereg wsi w gminach Dalików (Domaniew, Budzynek, Brudnów), Poddębice (Nowy Pudłów, Pudłówek, Góra Bałdrzychowska, Busina, Anusin – dwa przystanki, Wólka, Chropy), Wartkowice (Sędów), Zadzim (Jeżew) i Pęczniew (Rudniki, Drużbin). Tytuły większości prac nawiązują do wiejskiej codzienności („Kobieta z kurą”, „Na pastwisku”) lub przyrody („Bociany”, „Babie lato”).
Na wielu opisywanych przystankach, np. przy nowym obiekcie w Księżych Młynach, nie zatrzymują się autobusy linii organizowanych przez marszałka. Obsługują one wyłącznie połączenia lokalne. Sposobem na zwiedzenie galerii może być więc wycieczka rowerowa po wytyczonym szlaku, który pozwala na dotarcie do wszystkich obiektów. Wiosną, gdy rozpocznie się kolejny sezon wycieczkowy, lista transportowych dzieł sztuki powinna być jeszcze nieco dłuższa.